zespół bolącego barku

Na czym polega zespół bolesnego barku?

Zespół bolesnego barku to dysfunkcja, która często pojawia się po wzmożonej albo nieregularnie podejmowanej aktywności fizycznej. Daje o sobie znać bólem ramienia promieniującym do szyi, łopatki, łokcia czy nadgarstka. Osoby cierpiące na zespół bolesnego barku mają problem z poruszaniem ręką, szczególną trudność sprawia im podnoszenie ramienia.

Przyczyny zespołu bolesnego barku

Przyczyn pojawienia się zespołu bolesnego barku jest wiele, mogą one wynikać z lokalnych lub globalnych problemów zdrowotnych. Wśród najczęstszych powodów wystąpienia tej dolegliwości można wymienić urazy, ciasnotę podbarkową, dysbalans mięśniowy, zapalenie kaletki podbarkowej, degenerację lub uszkodzenie ścięgna lub mięśni. Intuicyjnie ograniczają posługiwanie się bolesną kończyną. Ból i spowodowane nim unikanie ruchu mogą w konsekwencji prowadzić do dalszych powikłań jak osłabienie siły mięśniowej, wzmożone napięcie tkanek miękkich, sztywność. Jeśli towarzyszy stan zapalny, dolegliwości utrzymują się stale i nie ustępują nawet w nocy.

Zabiegi terapeutyczne

Zabiegi terapeutyczne zmierzają do normalizacji napięcia tkanek, regeneracji uszkodzonych struktur, przywrócenia pełnego zakresu ruchu. Poprawę uzyskuje się również poprzez zniwelowanie przeciążeń, odzyskanie prawidłowego ustawienia klatki piersiowej, stabilizację łopatki, aktywację mięśni stożka rotatorów, głębokich brzucha oraz poprawa kontroli nerwowo-mięśniowej. Warto zwrócić się do specjalisty, który dobierze odpowiednie metody leczenia i zaplanuje właściwy przebieg terapii.

Leczenie zespołu bolesnego barku w Dąbrowie Górniczej

Często w obrębie obręczy barkowej dochodzi do przeciążenia, degeneracji struktur oraz odczuwania przewlekłego bólu. W takich przypadkach zalecana jest konsultacja fizjoterapeutyczna. Dlatego warto skonsultować się z fizjoterapeutą w Dąbrowie Górniczej, który zaplanuje odpowiednią terapię zespołu bolesnego barku. Ze względy na złożoność tego obszaru, działania te mają na celu poradzenie sobie z dolegliwościami pacjenta bez stosowania leczenia operacyjnego. Niekiedy dysfunkcje są w stanie zaawansowanym, dlatego leczenie zespołu bolesnego barku może zajmować nawet kilka miesięcy. Niemniej odpowiednia terapia jest konieczna, gdyż nieleczone dysfunkcje kończyn mogą przyjmować formę przewlekłą.


Add Comment

Your Email address will not be published