Przyczyny i objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa jest objawem podrażnienia lub zapalenia nerwu kulszowego. Manifestuje się bólem w odcinku lędźwiowym tułowia, który często promieniuje przez pośladek i udo aż do łydki i stopy, wzdłuż przebiegu nerwu. Bólowi mogą towarzyszyć zaburzenia czucia, wrażenia ciągnięcia, palenia, pieczenia w kończynie dolnej.

Przyczyny rwy kulszowej bywają złożone i czasem trudno wskazać jedną.

Struktury stawowe, mięśniowe i krążki międzykręgowe wzajemnie na siebie oddziałują, wchodzą w interakcje. Podrażnienie nerwu kulszowego może wynikać z wypukliny krążka międzykręgowego, kręgozmyku, dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego, stanów zapalnych lub nałożenia kilku z tych czynników. W celu ustalenia źródła dolegliwości konieczny jest wywiad i badanie.

Fizjoterapeutyczne leczenie rwy kulszowej

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia rwy kulszowej jest rehabilitacja. Terapia obejmuje techniki mobilizacji kręgosłupa i kończyn oraz pracę nad tkankami miękkimi, w celu odbarczenia przeciążonych struktur. Leczenie zostaje ukierunkowane nie tylko na złagodzenie objawów, lecz przede wszystkim na usunięcie przyczyny dolegliwości, aby zapobiegać nawrotom bolesnych epizodów.