Dyskopatia – leczenie w Dąbrowie Górniczej

Dyskopatia jest jedną z najczęściej diagnozowanych i występujących schorzeń kręgosłupa. Takim terminem nazywamy każdą zmianę zwyrodnieniową krążka międzykręgowego. Jest to zatem zespół objawów, które mogą ale nie muszą dawać dolegliwości bólowych. Czasami zaczyna się ona od niezbyt intensywnego bólu, ale po kilku miesiącach czy nawet latach postępowania degeneracji może pojawić się ostry incydent.

Krążki międzykręgowe zwane potocznie dyskami składają się z jądra miażdżystego i pierścieni włóknistych. Oddzielają od siebie kręgi kręgosłupa, z którymi są mocno połączone poprzez blaszki graniczne. Często w wyniku nadmiernego obciążenia może dojść do ich częściowego uszkodzenia, w miejscu którego tworzy się blizna. Wytworzona tkanka jest niestety gorszej jakości, ale poprzez wczesną mobilizację za pomocą terapii manualnej możemy wpłynąć na odżywienie i uwodnienie tkanki.

Leczenie dyskopatii przez fizjoterapeutę w Dąbrowie Górniczej jest niezbędne w sytuacji, gdy doszło nie tylko do pęknięcia, lecz także przerwania pierścieni włóknistych i przedostania się jądra miażdżystego na zewnątrz. W takim przypadku może dojść do poważnych dolegliwości, takich jak osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia oraz silny ból o charakterze piekącym lub elektryzującym. Warto zgłosić się do specjalisty odpowiednio wcześnie, gdy dolegliwości nie są jeszcze tak nasilone. Dzięki rehabilitacji jesteśmy w stanie zahamować proces degeneracyjny dysku. W niektórych przypadkach niestety leczenie wymaga przeprowadzenia zabiegu neurochirurgicznego. Należy pamiętać, że operacja jest zawsze ingerencją w ludzki organizm. Warto takie decyzje podejmować, po podjęciu intensywnej rehabilitacji.