
Czy domowe sposoby są skuteczne w przypadku rwy kulszowej?
Rwa kulszowa dotyka coraz większej ilości pacjentów. Podstawowym powodem odczuwania dyskomfortu związanego z rwą kulszowa jest ucisk na nerw kulszowy lub innych tworzących go nerwów rdzeniowych. Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem obwodowym w ciele człowieka i dlatego ból odczuwany przy ataku rwy kulszowej może przebiegać od lędźwi nawet do stopy. Sama rwa, za to, wynika najczęściej, poza samym uciskiem na nerw, z lokalnych stanów zapalnych, cukrzycy, chorób zakaźnych, a nawet z nowotworów. Zdecydowanie najczęściej wynika ona jednak ze zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych i dyskopatii.
Jak leczy się rwę kulszową?
Bez względu na to, czy atak rwy jest nagły i jednorazowy czy to przypadłość przewlekła za każdym razem należy to skonsultować z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Doraźnie przy atakach rwy stosuje się terapię łagodzącą ból. W związku z tym zaleca się wtedy niesteroidowe leki przeciwzapalne, maści przeciwbólowe oraz zastrzyki. Kiedy jednak ataki rwy kulszowej się powtarzają warto zdecydować się na regularne wizyty u fizjoterapeuty. Często zdarza się, że ćwiczenia wykonywane w gabinecie można powtarzać w domu, więc warto udać się do specjalisty chociażby po wskazówki dotyczące samodzielnej pracy.
Oprócz tego, do domowych metod walki z rwą kulszową zalicza się samo przyjmowanie pozycji ciała, które odciążą uciskany nerw. Należy podkreślić, że pacjenci reagują na nie różnie i zależnie od indywidualnych potrzeb, inne pozycje sprawdzą się u innych chorych. Warto wziąć pod uwagę leżenie na brzuchu z tułowiem uniesionych w górę (np. przez roller lub poduszkę) czy siedzenie z tułowiem pochylonym do przodu. Poza tym, warto suplementować witaminy z grupy B i kwas foliowy, by przyspieszyć proces regeneracji nerwu kulszowego.