mężczyzna z rwą kulszową

Przyczyny i objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa to inaczej tzw. atak korzonków, jeśli więc słyszeliśmy, jak ktoś narzeka na problemy z korzonkami, to być może nieświadomie, słuchaliśmy właśnie o rwie kulszowej. W rzeczywistości rwa kulszowa jest efektem mechanicznego nacisku uszkodzonego krążka międzykręgowego (potocznie dysku) na korzenie nerwowe. Najczęściej jest to sam nerw kulszowy, będący najdłuższym nerwem w ludzkim organizmie. Poza uciskiem nerwu, jednak, możliwe są inne przyczyny dolegliwości bólowych. Rwa kulszowa bywa, bowiem, wynikiem wystąpienia w organizmie chorego miejscowego stanu zapalnego, cukrzycy, choroby zakaźnej, a rzadziej nawet nowotworu. Należy więc pamiętać, by w razie wystąpienia ataku skonsultować się z lekarzem lub udać bezpośrednio do fizjoterapeuty, bez względu na to, czy ból pojawił się po raz pierwszy czy dyskomfort towarzyszy pacjentowi przewlekle i ma postać nawracającą.

Jakie dolegliwości świadczą o rwie kulszowej

Przez rozmiary nerwu kulszowego objawy rwy kulszowej mogą być odczuwalne aż od okolić lędźwiowych, przez pośladek, udo i nawet do stopy. Ból towarzyszący rwie kulszowej jest nagłe i ostry, a towarzyszy mu dodatkowo często drętwienie partii ciała. Najczęściej uczucie twardej skóry pojawia się z tyłu uda i w okolicy pośladka. Ból spowodowany rwą kulszową może pojawić się niespodziewanie, bowiem do wyzwolenia impulsu bólowego wystarczy gwałtowny ruch: podnoszenie ciężkiego przedmiotu z ziemi, pochylając się czy wstając bez podparcia rąk. 

Zdarza się, że chory podczas ataku rwy kulszowej odczuwa czasowe zaburzenia czucia w kończynach, mrowienie lub pieczenie migrujące po odcinku uciskanego nerwu czy osłabienie mięśni. Wszystkie objawy mogą prowadzić nawet do krótkotrwałego paraliżu ciała. Dodatkowo, dyskomfort związany z tą dolegliwością wzmaga przy kichaniu, kaszlu czy podczas śmiechu. 


Add Comment

Your Email address will not be published