
Jakie są objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych?
Staw skroniowo-żuchwowy, poza tym, że jest jedynym ruchomym fragmentem okolicy czaszki, to dodatkowo jest jednym z częściej używanych stawów w całym ludzkim ciele. Jego częsta mobilność wynika głównie z takich czynności jak mówienie, przeżuwanie, śpiewanie, zaciskanie zębów (w tym również mimowolne) czy chociażby ziewanie. Dlatego, że jest używany regularnie każdego dnia jest szczególnie narażony na ewentualne kontuzje.
Wszelkie przewlekłe objawy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Specyfika tego stawu wiąże się niekiedy z koniecznością konsultacji kilku specjalistów: chirurga twarzowo-szczękowego, neurologa, laryngologa i niekiedy logopedy. Wielokrotnie schorzenia stawu leczy się poprzez zaplanowany proces rehabilitacji stomatologicznej u fizjoterapeuty. Ból w okolicy owego stawu może być objawami m.in. różnych form zapalenia stawów, naciągnięcia żuchwy czy zaciskania zębów lub zgrzytanie zębami, szczególnie tego podświadomego podczas snu podczas snu. Zdarza się, że ból wynika z przechodzonego zabiegu dentystycznego.
Najczęstsze objawy patologii w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych
Ból jest często pierwszym i jednocześnie najpopularniejszym objawem dysfunkcji obszaru stawów skroniowo-żuchwowych. Warto pamiętać jednak, że nawet jeśli pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, to przy występowaniu innych dokuczliwych objawów nie należy wykluczać patologii owych stawów. Do głównych symptomów należy m.in.:
- obszarowy lub promieniujący ból twarzy,
- ból głowy,
- ból samego stawu skroniowo-żuchwowego oraz jego okolic (również ucha),
- ograniczona mobilność stawu objawiająca się brakiem możliwości pełnego otwarcia ust,
- ból pleców,
- przeskakiwanie, tzw. strzelani albo tarcie w stawie skroniowo-żuchwowym,
- uczucie blokady żuchwy podczas próby otwarcia ust,
- utrudnione gryzienie,
- widoczna opuchlizna w obrębie twarzy, szyi i barku.
Rzadziej zauważa się:
- tzw. dzwonienie i pisk w uszach,
- osłabiony słuch oraz problemy ze wzrokiem,
- nawracające zawroty głowy.