ból stawu żuchwowego

W jakich sytuacjach warto zastosować rehabilitację stomatologiczną?

Rehabilitacja stomatologiczna to proces niwelowania bólu i innych dolegliwości związanych z układem czaszkowo-szyjno-żuchwowym wynikających ze schorzeń tego obszaru twarzy. Ta dziedzina fizjoterapii zyskuje coraz większą popularność wynikającą z realnych efektów, jakie przynosi oraz zwiększonego zapotrzebowania na zabiegi terapeutyczne w zakresie leczenia patologii stawów układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego. 

Główną przyczyną schorzeń obszaru stawów skroniowo-żuchwowych i szyi jest przede wszystkim tryb życia, jaki prowadzimy. Do najpopularniejszych szkodliwych czynników mających wpływ na pojawienie się dysfunkcji stawów głowy są: przewlekły stres, ograniczona aktywność fizyczna, częste żucie gumy, niewłaściwe nawyki żywieniowe, gryzienie końcówki długopisu czy nawet obgryzanie paznokci, które nierzadko wywołane jest właśnie stresem. Poza tym warto jednak pamiętać, że powodem mogą być nawet zaniedbania dotyczące higieny jamy ustnej, które są przyczyną późniejszych zmian próchnicowych, luzowania i wypadania zębów, nieleczonych zaburzeń zgryzu, wtórnego zaciskania zębów czy zaników kostnych.

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego?

Podstawą zlikwidowania dolegliwości obszaru układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego jest określenie przyczyny dolegliwości. Może to być zmiana nawyków czy trybu życia czy kompleksowe leczenie stomatologiczne. W kolejnym kroku pacjent powinien udać się do gabinetu fizjoterapeutycznego i rozpocząć proces rehabilitacji stomatologicznej

Rehabilitacja stomatologiczna skupia się nie tylko na wspomnianym układzie stawowym, ale również na tkankach i kościach w ich okolicy, tj.: zębach wraz z przyzębiem, kościach twarzoczaszki, mięśniach, zespole mięśniowo-stawowym, naczyniach krwionośnych i limfatycznych, nerwach, błonie śluzowej oraz śliniankach.

Często poza leczeniem już powstałych urazów rehabilitacja stomatologiczna zajmuje się prewencją przy zabiegach z całego zakresu stomatologii. Zabiegi rehabilitacji mogą dotyczyć między innymi endodoncji, ortodoncji, protetyki czy chirurgii szczękowo-twarzowej. Pacjenci często zwracają się o pomoc rehabilitantów stomatologicznych po zabiegach chirurgiczno-czaszkowych.