masaż przepukliny kręgosłupa

Czy przepuklinę można leczyć za pomocą Terapii Manualnej?

Siedzący tryb życia i niewielka ilość ruchu, a także duże przeciążenia związane z długim przebywaniem w wymuszonej pozycji sprawiają, że kręgosłup jest narażony na powstawanie rozmaitych schorzeń, które powodują nasilenie dolegliwości bólowych i nierzadko w znacznym stopniu odbierają możliwość normalnego funkcjonowania. Jednym z częściej występujących problemów jest przepuklina kręgosłupa zwykle nazywana potocznie wypadnięciem dysku, która może doprowadzić do tzw. ataku korzonków nerwowych, czyli ischialgi. W takiej sytuacji można skorzystać z terapii manualnej, która okazuje się skuteczna w przypadku wystąpienia objawów rwy kulszowej. W Dąbrowie Górniczej warto w tym celu odwiedzić gabinet Fizjoplace. Przekonajmy się, czym jest przepuklina kręgosłupa i związana z nią rwa kulszowa oraz zobaczmy, jak można im zaradzić.

Czym jest przepuklina kręgosłupa i rwa kulszowa?

Przepuklina kręgosłupa to dolegliwość, która powstaje w wyniku przesunięcia się krążka międzykręgowego, co prowadzi do przerwania włókien jądra pierścienia włóknistego otaczających jądro miażdżystego kręgu. Powoduje to stan zapalny oraz ucisk jądra miażdżystego na znajdujące się w odcinku lędźwiowym na poziomie krążków L5, L4 lub S1 korzenie nerwów obwodowych. Jeżeli nacisk działa na nerw kulszowy biegnący od tylnej części uda, poprzez goleń, do dużego palca stopy, to mamy do czynienia z tzw. rwą kulszową. Objawia się ona nagłym i ostrym bólem w okolicy lędźwiowej, przy którym występuje poczucie drętwienia, przykurcze mięśni oraz niedowłady. Stan chorego może się pogarszać nie tylko przy ruchu, ale również czynnościach podnoszących ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Jak radzić sobie z rwą kulszową?

Leczenie rwy kulszowej ma charakter objawowy i wiąże się z podawaniem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a także rozkurczowych. Sposobem na trwałe poradzenie sobie z problemami wywołującymi ataki jest poddanie się terapii manualnej, która w zależności od konkretnego przypadku może obejmować m.in. masaż tkanek głębokich w obrębie mięśnia prostownika grzbietu, mięśnia czworobocznego lędźwi oraz mięśnia lędźwiowego większego.