terapia manualna

Jak Terapia Manualna może pomóc przy nerwobólach lub parestezjach?

Nerwobóle i parestezje to często występujące dolegliwości, które mogą być dokuczliwe i znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Występują one zazwyczaj niespodziewanie, a ich przyczyny są mocno zróżnicowane. Kiedy dolegliwości są silne i występują cyklicznie, należy podjąć działania zapobiegawcze. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie nerwobólów i parestezji jest terapia manualna, która może przynieść upragnioną ulgę, a także pomóc w zapobieganiu nawrotom bólu.

Czym charakteryzuje się terapia manualna?

Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapeutycznych. Pierwszym etapem terapii manualnej jest ustalenie, z jakim problemem boryka się pacjent. Następnie fizjoterapeuta przeprowadza zabieg, którego celem jest dotarcie do miejsc bolesnych i przywrócenie równowagi mięśniom. Fizjoterapeuta może też zalecić ćwiczenia do wykonywania w domu oraz poinstruować pacjenta, w jaki sposób powinien wykonywać podstawowe czynności dnia codziennego. Według definicji opracowanej przez Międzynarodową Federację Ortopedycznych Terapeutów Manualnych w 2004 roku, celem tej metody fizjoterapeutycznej jest leczenie dysfunkcji nerwowo-mięśniowo–szkieletowych. Terapia manualna pomaga rozluźnić mięśnie, poprawić krążenie, a tym samym złagodzić dolegliwości bólowe. Tego typu zabiegi może wykonywać tylko wykwalifikowany fizjoterapeuta.

Jak pozbyć się nerwobólów i parestezji za pomocą terapii manualnej?

Zabiegi terapii manualnej pomagają w łagodzeniu objawów w ostrych oraz przewlekłych dolegliwościach bólowych. Pacjent może poczuć ulgę już po pierwszej wizycie u fizjoterapeuty, jednak dla lepszych efektów potrzebne są kolejne spotkania. Terapia manualna doskonale radzi sobie z bólami, drętwieniem i pieczeniem, czyli objawami zarówno nerwobólów, jak i parestezji. Ten rodzaj fizjoterapii może być doskonałą alternatywą dla środków przeciwbólowych, które szczególnie w przypadku napadów bólu bywają nadużywane, prowadząc do innych komplikacji zdrowotnych. W przeciwieństwie do stosowania leków efekty fizjoterapii są długotrwałe. Terapia manualna może być stosowana u większości osób bez ryzyka skutków ubocznych. Po ukończonej terapii u fizjoterapeuty można na nowo cieszyć się życiem bez bólu.


Add Comment

Your Email address will not be published