
Dlaczego, odczuwając bóle i dysfunkcje stawów krzyżowo-biodrowych, warto skorzystać z Terapii Manualnej?
Bóle stawów krzyżowo-biodrowych dotykają coraz więcej osób. Niestety, każda dysfunkcja sprawia, że ruch staje się wyzwaniem, a ból nie pozwala funkcjonować tak, jak do tej pory. Aby podnieść jakość naszego życia, musimy szukać sposobu na zmniejszenie lub całkowite usunięcie dolegliwości. Jeśli odczuwasz ból stawów biodrowo-krzyżowych możesz skorzystać z możliwości, jakie daje Terapia Manualna. Jednak czym ona jest? W naszym wpisie odpowiadamy na to pytanie. Poruszamy także kwestie tego, jakie mogą być przyczyny bólu oraz jak rozpoznać ich podłoże.
Stawy krzyżowo-biodrowe należą do całego kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego. Charakteryzują się stosunkowo niewielką ruchomością, co ciekawe u mężczyzn ta ruchomość jest nieznacznie mniejsza niż u kobiet. Dwa ostatnie kręgi lędźwiowe L4, L5, kość krzyżowa, guziczna, kości miedniczne oraz kończyny dolne z mechanicznego punktu widzenia tworzą całość.
Niestety, ich harmonijne działanie może zostać zakłócone. Mówi się, że osobami, które są szczególnie narażone na przeciążenia w tym zakresie są osoby powyżej 45. roku życia. Praktyka pokazuje jednak, że granica ta ulega przesunięciu. Dysfunkcje stawów krzyżowo-biodrowych coraz częściej dotykają także osoby młode.
Dolegliwości mają najczęściej charakter mechaniczny i nasilają się podczas aktywności: długie przebywanie w jednej pozycji (pochylonej, siedzącej), spacery, dynamiczne ruchy stawów biodrowych, skręty tułowia, potknięcia lub nagły bezpośredni upadek w rejon stawów na nartach, rolkach itp. Do czynników ryzyka należy także ciąża, udział w wypadkach komunikacyjnych czy błędy treningowe.
Ocenia się, że przyczyną zespołów bólowych lędźwiowo-miednicznych w 20% jest problem związany z funkcjonowanie stawów krzyżowo-biodrowych.
Charakteryzuje się bólem, najczęściej jednostronnym:
- punktowym: ból lokalny w rzucie stawów krzyżowo biodrowych,
- bólem rzutowanym: po tylnej stronie uda, zazwyczaj nie schodzący poniżej kolana,
- dyskomfort w rejonie pachwiny i podbrzusza.
Dolegliwości bólowe w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych są bardzo często mylone z innymi schorzeniami jak dyskopatia lub rwa kulszowa.
Rozwiązanie problemu
Podstawą poprawnej diagnozy jest więc wnikliwa analiza dolegliwości i przeprowadzenie niezbędnych badań.
Terapeuta za pomocą palpacji, testów prowokacyjnych i testów mobilności jest w stanie ocenić czy zaburzenie stawu krzyżowo-biodrowego jest na poziomie lokalnym czy może warto spojrzeć globalnie.
Na dysfunkcje stawu krzyżowo-biodrowego mogą mieć wpływ wzorce napięciowe idące z poziomu kończyn dolnych i kości biodrowej lub z kolumny kręgosłupa i kości krzyżowej. Przyczyn problemu można szukać wszędzie.
Bardzo ważna jest prawidłowa mobilność odcinka lędźwiowego, stawów biodrowych, kości krzyżowej i pozostałych stawów kończyn dolnych. Zmiany napięciowe na poziomie jednego obszaru, rodzą potrzebę adaptacji na pozostałych. Problemy jelitowe, infekcje i chroniczne stany zapalne układu moczowo-płciowego mogą również wpływać destrukcyjnie na miednicę.
Po wykonaniu wszystkich badań niezbędne jest rozpoczęcie leczenia. Wiele osób przekonało się, że doskonałym sposobem na zniesienie dolegliwości jest skorzystanie z Terapii Manualnej. Jednak czym ona jest?
Terapia Manualna i jej charakterystyka
Terapia Manualna jest szczególnym rodzajem leczenia. Specjalista przy pomocy dłoni wykonuje ruchy, które aktywują dysfunkcyjne miejsce. Seria wizyt pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i usprawnić funkcjonowanie ciała w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych. Celem terapii jest poprawa ruchomości i elastyczności całego kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego tak, by staw krzyżowo-biodrowy dobrze przenosił siły działające z kończyn dolnych i kolumny kręgosłupa. Co więcej, fizjoterapeuta poinstruuje nas, co powinniśmy robić, a czego powinniśmy unikać, by cieszyć się zdrowiem.